Kuchnia, pralnia, garaż, magazyn środków czystości to stanowiska pracy, w których potrzebujemy czuć się bezpiecznie i komfortowo aby dobrze wykonywać swoje zadania. Mamy tam do czynienia z ostrymi narzędziami, z ogniem, prądem, związkami chemicznymi i dlatego powinniśmy być przygotowani na zdarzenia niepożądane, które mogą wystąpić. Konieczne jest przeszkolenie osób pracujących w kwestiach bezpieczeństwa oraz posiadanie nieprzeterminowanej gaśnicy.
Apteczka:
Idealna apteczka będzie znajdować się blisko, otwarta i łatwo dostępna dla wszystkich. Powinna zawierać:
- plastry (bez opatrunku – na szpulce i z opatrunkiem różnej wielkości),
- nożyczki,
- bandaż,
- wodę utlenioną,
- rękawiczki lateksowe,
- sól fizjologiczną do przemywania oczu,
- wapno, węgiel leczniczy,
- Panthenol lub inny środek do stosowania na miejsca oparzone.
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie osobnej apteczki domu (z większą liczbą leków i środków opatrunkowych) i mniejszej, łatwo dostępnej w kuchni lub w pralni.
Pierwsza pomoc w oparzeniach:
Najważniejsze jest szybkie schłodzenie oparzonego miejsca zimną wodą to sposób prosty, ale bardzo ważny dla uniknięcia groźnych powikłań.
Takie wypadki zwykle zdarzają się gdy pracujemy w pośpiechu np. 5 min przed obiadem, dlatego warto pomyśleć aby ktoś zastąpił poszkodowaną w pracy.
Ważne jest, żeby osoby pracujące przy kuchni miały ubranie z tworzyw naturalnych, ponieważ sztuczne materiały często topią się w kontakcie z ogniem, co powoduje znacznie cięższe oparzenia.
Oparzenie może mieć różne stopnie od zaczerwienienia, przez zaczerwienienie z bąblami po otwartą ranę. Zawsze najpierw chłodzimy chore miejsce (lepiej nie lodem tylko wodą!)
Po schłodzeniu jeśli jest rana trzeba ją zdezynfekować i założyć jałowy opatrunek. W przypadku, gdy występują bąble nie należy ich przekłuwać, bo są naturalnym opatrunkiem dla organizmu. Można użyć Panthenolu lub innych specyfików chłodząco – odkażających).
Niektóre oparzenia wymagają interwencji lekarza, a nawet pobytu w szpitalu:
- Poparzenie dużej powierzchni ciała
- Poparzenie okolic szczególnie wrażliwych: twarzy, dłoni, okolicy krocza.
W przypadku dużego oparzenia osoba powinna usiąść lub położyć się i jeśli nie robi się jej słabo, to oczekując na pomoc powinna pić dużo płynów.
Pierwsza pomoc w zranieniach:
Ranę należy oczyścić, odkazić, zatamować krwawienie i opatrzeć. Wypływająca krew oczyszcza ranę, ale lepiej nie czekać zbyt długo i przyłożyć gazik ewentualnie lekko ucisnąć. Rany na głowie zwykle intensywnie krwawią, dlatego tutaj opatrunek jest szczególnie ważny! Osoba poszkodowana, jeśli robi się jej słabo powinna usiąść lub położyć się. Niektóre rany mogą wymagać opracowania chirurgicznego (duże, o poszarpanych brzegach etc.).
Pierwsza pomoc w zatruciu:
Po omyłkowym spożyciu substancji szkodliwej powinno się ją zidentyfikować (zachować opakowanie), określić czas spożycia i ilość przyjętej substancji. Można spowodować wymioty u poszkodowanego, ale tylko wtedy gdy nie jest to środek żrący ani ... Można zażyć kilka tabletek węgla leczniczego, który zmniejsza wchłanianie trucizn z przewodu pokarmowego.
Ostra reakcja alergiczna:
Jeżeli obrzęk dotyczy języka lub gardła trzeba szybko wezwać pogotowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz