Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, iż mimo obróbki technologicznej i warstw zabezpieczeń ulega zużyciu. Dlatego wysiłek związany z położeniem drewna na podłodze nie kończy się wraz z ostatnimi pracami instalacyjnymi. Bardzo ważnym działaniem jest pielęgnacja takiej posadzki aby na długo utrwalić jej naturalne piękno.
Drewno jest materiałem porowatym i ma właściwości higroskopijne, dostosowuje się do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Oddaje nadmiar wilgoci do pomieszczenia lub wchłania, co oczywiście wpływa na objętość drewna.
Głównymi zagrożeniami dla drewna jest wilgoć oraz piasek, stąd najważniejszym w pracach pielęgnacyjnym jest zabezpieczenie posadzki przed tymi czynnikami. Przed przystąpieniem zabezpieczania podłogi drewnianej należy zwrócić uwagę na wykończenie takiej posadzki ( tj. biała podłoga tzw. surowe drewno bez żadnych zabezpieczeń, lakierowana, woskowana, fabrycznie wykończona).
MYĆ czy NIE MYĆ?
Często krąży błędne przekonanie o tym że absolutnie nie należy myć drewnianej podłogi wodą. Na co należy odpowiedzieć: ani zawsze ani nigdy. Myć drewnianą podłogę można ale rzadko. Najważniejsze, aby zdecydowanie ograniczyć ilość nanoszonej wody na powierzchnię podłogi drewnianej. Nie chodzi tu o to, że nie wolno wylewać wody z wiadra – co jest jakby oczywiste. Ilość wody aplikowanej na podłogę drewnianą powinna ograniczyć się do ilości zawartej w bardzo dobrze wyciśniętym mopie. Zaleca się również po umyciu podłogi, osuszenie jej sucha szmatką. Pojawia się tu również pytanie czy ufać producentom oferującym produkty zabezpieczające drewniane podłogi przy użyciu wody. Produkty te można używać ale tak jak już zostało powiedziane wcześniej z rozsądnym odstępem czasu (co nie oznacza co tydzień). Należy unikać wszelkich produktów o odczynie kwasowym. Powierzchnie podłóg mają odczyn zasadowy stąd też działanie produktami o odczynie kwasowym może w bardzo istotnym stopniu zniszczyć podłogę – tak samo pokrytą lakierem jak i olejem. W zależności od wykończenia (lakier lub olej) należy dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji danego rodzaju podłogi. Oczywiście nie wolno tych środków zamieniać.
LAKIEROWANIE
Powierzchnie lakierowane czyści się na sucho okresowo przecierając je wilgotną szmatką. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi preparatami do pielęgnacji drewna na bazie żywic, które nie zmniejszają przyczepności lakieru. Innymi słowy, nie powodują odpadania warstwy lakieru od powierzchni drewna. Lakierowana podłoga nie zabezpiecza trwale drewnianej posadzki, która ulega naturalnemu zużyciu. Stąd konieczność powtarzania czynności konserwujących, tak, aby posadzka była bardziej odporna na wilgoć oraz kurz. Takie zabiegi czynią podłogę także łatwiejszą w utrzymaniu w czystości – czysta i zabezpieczona powierzchnia nie zbiera kurzu i zapobiega wnikaniu zabrudzeń z strukturę drewna.
Sam spotkałem się kilkakrotnie z przekonaniem, aby jej nie myć wodą. Oczywiście jest tak jak piszesz. Myć można, ale nie musimy przecież od razu używać do tego ogromnych ilości wody i topić w niej podłogi.
OdpowiedzUsuń