- Rolą produktów chemicznych jest wzmocnienie działania wody (gdy sama woda nie wystarczy) oraz ułatwienie pracy przez zmniejszenie czyszczenia mechanicznego (dzięki produktom wkładamy mniej siły w usunięcie brudu)
- Inne zadanie produktów to dezynfekcja oraz utrzymanie w dobrym stanie sprzątanych materiałów.
- Typy produktów chemicznych
• Substancje powierzchniowo czynne
• Produkty zasadowe
• Produkty na bazie kwasu
• Rozpuszczalniki
• Utleniacze
• Produkty dezynfekujące
a. Co to jest substancja powierzchniowo czynna
- Surfaktant (ang. SURFace ACTive AgeNT - "substancja powierzchniowo czynna") Jest to każdy związek chemiczny, który posiada zdolność do obniżania napięcia powierzchniowego cieczy, ułatwiający zdolność zwilżania powierzchni ciał stałych przez te ciecze, a także umożliwiające względne mieszanie dwóch cieczy, które naturalnie tworzą dwie niemieszalne fazy (np: woda i olej)
- Są zbudowane z dwóch części: hydrofilowej (Lubi wodę) i hydrofobowej (nie lubi wody)
b. Produkty zasadowe (bases, detergentes alaclios)
- Produkty te zawierają zasady (ług), mogą usuwać uporczywe plamy, takie jak tłuszcze zwierzęce lub roślinne, białka albo np. starą warstwę Sidoluxu. W zależności od ich rozrzedzenia w wodzie, pH waha się od 9 do 14. Stosowane głównie do usuwania syntetycznych nabłyszczaczy do podłóg i jako rozwiązanie dla specyficznych problemów sprzątania w kuchniach i przemyśle.
- Nie należy używać jako środków konserwujących do podłóg. Linoleum jest wrażliwe na czyszczenie produktami o wysokim pH. Środki są żrące dla oczu i skóry ludzkiej. Należy używać tylko do szczególnych zadań.
c. Produkty neutralne
- Neutralne produkty do czyszczenia są rozpuszczalne w wodzie. PH mieszaniny rozciąga się od 5 do 9 (neutralny, nieznacznie kwasowy, nieznacznie alkaliczny).
- W tym zakresie nie ma możliwości spowodowania żadnych szkód wynikłych ze stosowania środków. Środków neutralnych używa się przede wszystkim do usuwania „normalnych plam”, do ręcznego użycia lub też przy pomocy maszyn lub mopem, lub do innych zadań.
d. Produkty kwasowe
- Kwas jest głównym składnikiem w kwasowych substancjach czyszczących.
- Używane są one do usuwania mineralnych osadów (np. wapń) usuwania kamienia, mydła wapiennego, osadów moczowych w toaletach oraz cementu z kwasoodpornych podłóg kamiennych.
- PH zmienia się od 1 do ok. 5 zgodnie z typem kwasu i jego koncentracji.
- Przy zastosowaniu środków kwasowych należy wykazać szczególną ostrożność, gdyż są to środki żrące dla oczu, skóry czy ubrania, niszczą materiał zawierający wapń, mogą niszczyć emalię (np. wanny).
- Zdecydowanie nie powinny być stosowane codziennie w wysokich koncentratach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz